Bývalý policista Foltýn má jít za vydírání na pět let do vězení

Praha se s ministerstvem shodla na výkladu kolem hluku z tramvají
Komise k reformě policie začala projednávat závěrečnou zprávu

Jihlava – Okresní soud v Jihlavě poslal bývalého policistu Martina Foltýna na pět let do vězení s ostrahou za vydírání. Dalšímu obviněnému Romanu Motičákovi uložil osm let nepodmíněně rovněž ve věznici s ostrahou, třetí obviněný Zdeněk Zapletal dostal trest 2,5 roku s podmíněným odkladem na tři roky. Všichni tři musí také společně zaplatit rodině vydíraného veterináře milion korun na úhradu nemajetkové újmy. Rozsudek není pravomocný, obhájci Foltýna i Motičáka se na místě odvolali.

Obhájkyně Zapletala a státní zástupce si nechali čas na rozmyšlenou. Rozsudek už v této kauze padl čtyřikrát, odvolací soud ji ve třech předchozích případech vždy vrátil.

Bývalý elitní policista Foltýn s Motičákem a Zapletalem podle soudu od srpna do září 2011 vydírali veterináře Luboše Kucharoviče z Velkého Beranova. Organizátorem vydírání kvůli údajnému dluhu byl podle policie Motičák, který připravil tři vyděračské útoky. Nejprve byl Kucharovič vylákán do lesa u Luk nad Jihlavou, kde ho spoutali a mučili maskovaní násilníci. On i jeho rodina pak dostali anonymní výhružné dopisy a u jeho domu se objevily atrapy granátů. Nakonec mu někdo zapálil vchodové dveře.

Foltýn se přiznal jen k poslednímu skutku, u něhož ho zadržela zásahová jednotka. Už dříve uvedl, že žhářského útoku se dopustil v opilosti. Motičákovi se prý chtěl svou účastí na útoku odvděčit za pomoc s rodinnými problémy.

Státní zástupce Ivo Novák je s rozsudkem relativně spokojen, negativně však vnímá délku řízení. „U Motičáka je trest adekvátní, u Foltýna je mírně pod mým návrhem, proto zvážím případné odvolání,“ řekl Novák.

Podle Foltýnova obhájce Radka Ondruše většina toho, na co se soud odvolával při odůvodnění rozsudku, před soudem provedena nebyla. „Nezazněly odposlechy, nebyly provedeny listinné důkazy,“ argumentuje Ondruš. Přiznání náhrady škody označil za absolutní průlom do adhezního, řízení, protože k ní nebyl nikdo vyslechnut a nebylo provedeno dokazování. Adhezní řízení je takové, které se obvykle projednává souběžně s řízením hlavním, ačkoliv by bylo možné ho vést samostatně. Krajský soud podle něj nemá jinou možnost, než rozsudek zrušit.

Jihlavský okresní soud uložil Foltýnovi v roce 2015 za vydírání trest tří let vězení, Motičák dostal pět let nepodmíněně a třetí obžalovaný Zapletal byl zproštěn obvinění. Stejné tresty uložil soud oběma mužům už potřetí. Kauzu vrátil na Vysočinu Krajský soud v Brně. Navíc nařídil, aby o věci rozhodl senát v jiném složení.

Foltýn dříve působil v neoficiálním policejním Delta týmu, což byla skupina policistů, která se podle některých informací vyznačovala bezdůvodnou agresivitou k cizincům a příslušníkům menšin.

    Reklama

    FacebookTwitterGoogle+Share
    Updated: 11.1.2017 — 13:39

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Nepochopíš.cz © 2014 Frontier Theme